...

Po jakim czasie od porodu mogę zacząć biegać?

po jakim czasie od porodu mogę zacząć biegać

Pytanie ostatnio często zadawane. Nadchodzi wiosna, robi się coraz cieplej i już nie jedną z Was kusi by założyć buty biegowe. Coraz częściej pytacie mnie właśnie o to.

❓Co z tym bieganiem? Dlaczego mam z tym zaczekać? Czy zacząć się jakoś przygotowywać?

Chciałabym wyjaśnić o co, nam fizjoterapeutom, chodzi z tym bieganiem – dlaczego z naszego punktu widzenia nie powinnaś zaczynać za wcześnie i jak wrócić do biegania z głową.

?Po pierwsze – nie ma czegoś takiego jak uniwersalny czas powrotu do biegania – dla każdej kobiety ten czas będzie inny, jednak moim zdaniem powinnaś odczekać minimum 6 miesięcy❗

❓Dlaczego tak długo? Ponieważ połóg i czas po nim to czas na rekonwalescencję i regenerację. Musisz również wiedzieć, że hormony ciążowe, które wpływają na strukturę tkanki łącznej w Twoim ciele, działają nawet do pół roku od porodu.
Ten minimalny okres 6 miesięcy to czas na przywrócenie prawidłowego funkcjonowania dna miednicy i mięśni stabilizujących (tzw. Core ) , stopniowego przywracania prawidłowej biomechaniki całego ciała, która została zaburzona podczas ciąży.

?Twój organizm musi być przygotowany do obciążenia jakim jest bieg, dlatego zawsze polecam, by przed rozpoczęciem biegania, na przynajmniej 3 miesiące przed, rozpocząć treningi ukierunkowane na trening dna miednicy, mięśni stabilizujących, poprawę ogólnej siły mięśniowej oraz rozciągnięcie tych mięśni, które uległy skróceniu podczas ciąży.

?Na co więc powinnaś zwrócić uwagę ZANIM zaczniesz biegać??
➡ Czy Twoje mięśnie dna miednicy działają prawidłowo? – jakiekolwiek dysfunkcje w postaci nietrzymania moczu, uczucia napięcia w pochwie, obniżenie narządów – będą oznaczać, że powinnaś odłożyć bieganie i skierować się do fizjoterapeuty.
-➡Czy nie masz rozstępu mięśnia prostego brzucha, czy kresa biała ma prawidłowe napięcie? – jeśli masz rozejście mięśni prostych, przed rozpoczęciem biegania niezbędna będzie fizjoterapia ukierunkowana na zamknięcie rozejścia.
➡Czy potrafisz oddychać przeponowo, także podczas treningu?
➡ Czy po aktywności fizycznej odczuwasz ból kręgosłupa, miednicy, stawów lub dzieje się coś innego co Cię niepokoi? – Jeśli tak, powinnaś zbadać najpierw przyczynę tej dolegliwości kierując swoje kroki do fizjoterapeuty lub lekarza.

➡Idealnie byłoby również gdybyś wybrała się chociaż na jedną wizytę do fizjoterapeuty połogowego, który Cię zbada, sprawdzi czy Twoje ciało jest gotowe do intensywnego wysiłku. Jeśli tak będzie, pamiętaj by zaczynać powoli, zwiększając stopniowo obciążenie. Zacznij od szybkiego marszu, po kilku dniach zamień go w trucht, następnie w bieg. Obserwuj swoje ciało i popatrz jak reaguje!

?Być może po przeczytaniu tego tekstu, pomyślisz że jest tego dużo za dużo i to przecież „tylko” bieganie, ale uwierz mi , że warto teraz o to zadbać, by móc biegać długie lata bez kontuzji i bólu!

❗Zastanawiasz się jakie mogą być konsekwencje zbyt szybkiego powrotu do biegania bez odpowiedniego przygotowania?
➡osłabienie mięśni dna miednicy – a co za tym idzie: nietrzymanie moczu, stolca, obniżenie narządów miednicy, a nawet wypadanie narządów
➡rozejście/ powiększenie rozejścia mięśni prostych brzucha
➡bóle kręgosłupa, miednicy, stawów.

?Czy już rozumiesz dlaczego warto poczekać, dać swojemu ciału czas na regenerację? Lepiej chwilę się wstrzymać niż potem żałować i walczyć z różnymi dolegliwościami.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pozostałe wpisy

Chcesz umówić się na wizytę?
Skorzystaj z kalendarza rezerwacji, wybierz usługę oraz specjalistę i zarezerwuj termin!
Scroll to Top