...

Najpopularniejsze mity ciążowe związane z aktywnością fizyczną cz. 2

najpopularniejsze mity ciazowe

Dziś mam dla Was kolejną porcję mitów, które są dość powszechnie powtarzane. Zobaczcie, które z nich mają w sobie jakieś ziarno prawdy, a które nie!

1.Ćwiczenia mogą wywołać przedwczesny poród/poronienie.

Jeśli ciąża przebiega fizjologicznie (czyli prawidłowo) ćwiczenia dostosowane do Twojego aktualnego stanu są absolutnie bezpieczne! Wręcz przeciwnie – są zalecane, ponieważ korzystnie wpływają na rozwój malucha, Twoje samopoczucie oraz pomagają zapobiegać różnym dolegliwościom ciążowym jak na przykład ból kręgosłupa.

2.Przez całą ciążę musisz codziennie ćwiczyć dno miednicy wielokrotnie napinając je i rozluźniając.

Jedno z tego jest prawdą – warto zainteresować się swoimi mięśniami dna miednicy w ciąży, a najlepiej jeszcze na etapie jej planowania i wybrać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który sprawdzi jak funkcjonują Twoje mięśnie. Zleci on odpowiednie ćwiczenia lub nauczy jak wykonywać je prawidłowo. Nie jest jednak tak, że w ciąży musisz te mięśnie napinać codziennie wiele razy:

-po pierwsze – jeśli ich funkcja jest prawidłowa, wystarczy im w pierwszym i drugim trymestrze zwykła aktywność ruchowa, ponieważ mięśnie dna miednicy pracują cały dzień – kiedy chodzisz, jesteś na zajęciach ruchowych, pływasz, robisz zakupy itd. Problem zaczyna się wtedy, kiedy funkcja tych mięśni jest zaburzona – wtedy nie pracują prawidłowo podczas codziennych aktywności i konieczny jest ich trening. Dlatego tak ważne jest ich zbadanie jeszcze przed zajściem w ciążę.

– po drugie – jeśli dopiero zaczynasz pracę z mięśniami dna miednicy, bez zbadania czy potrafisz je prawidłowo napiąć i rozluźnić, czy na przykład Twoje mięśnie mają już podwyższone napięcie spoczynkowe (wtedy trening wzmacniający nie jest zalecany), możesz sobie bardziej zaszkodzić nic niż pomóc.

Dlatego:
-jeśli wiesz, że potrafisz prawidłowo aktywować swoje mięśnie dna miednicy (czyli napinać je i rozluźniać), wiesz, że nie są one nadmiernie napięte, możesz przez cały drugi trymestr wykonywać trening wzmacniający, chodź nie musisz tego robić codziennie. W pierwszym trymestrze możesz ćwiczyć, jeśli robiłaś to już przed zajściem w ciążę.

– jeśli nie wiesz jak funkcjonują Twoje mięśnie dna miednicy Twój trening powinien opierać się na pracy z oddechem, ćwiczeniach świadomości tego obszaru ciała i ogólnej aktywności fizycznej.

Trzeci trymestr to czas przede wszystkim rozluźniania, dlatego w tym okresie odchodzimy od wzmacniania i skupiamy się na umiejętności świadomej relaksacji dna miednicy.

3.Idealne ćwiczenie w ciąży to wykonywanie standardowych 'brzuszków’.

To właściwie jedno z najgorszych ćwiczeń jakie można wykonywać podczas ciąży i najlepiej żebyś odrzuciła je już od samego początku.

4.W ciąży absolutnie nie można biegać.

Może powiem tak – to nie jest idealna aktywność na czas ciąży, raczej żadnej pacjentce jej nie rekomenduję, ale jeśli biegałaś wcześniej i bardzo chcesz to możesz kontynuować bieganie w pierwszym i drugim trymestrze jeśli ciąża przebiega prawidłowo. Powinnaś przy tym obserwować swoje ciało i jeśli w pewnym momencie pojawią się jakiekolwiek dolegliwości bólowe po bieganiu – na przykład ból bioder lub kolan – powinnaś odpuścić.

5.W ciąży nie powinnaś wprowadzać nowych aktywności ruchowych, czyli na przykład jeśli wcześniej nie ćwiczyłaś jogi, to w ciąży nie powinnaś zaczynać praktyki.

To dość zaskakujące stwierdzenie słyszałam tyle razy, że musiałam je tutaj wpisać. Od drugiego trymestru jak najbardziej możesz wprowadzać nowe aktywności! Oczywiście takie, które są wskazane w ciąży (więcej o aktywności fizycznej w ciąży możesz przeczytać TUTAJ), a przykładowa joga na pewno zalicza się do tej grupy.


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pozostałe wpisy

Chcesz umówić się na wizytę?
Skorzystaj z kalendarza rezerwacji, wybierz usługę oraz specjalistę i zarezerwuj termin!
Scroll to Top