...

Ćwiczenia mięśni brzucha w ciąży – ćwiczyć czy nie ćwiczyć?

ćwiczenia mięśnia brzucha

Ćwiczenia mięśni brzucha w ciąży
Ćwiczyć czy nie ćwiczyć?

Temat, który chyba od zawsze budzi sporo emocji. Postaram się w jak najprostszy sposób wyjaśnić co i jak z tymi ćwiczeniami na brzuch ?

Jakoś tak się utarło, że na hasło „ćwiczenia na mięśnie brzucha” 90% z nas od razu ma w głowie obraz klasycznych „brzuszków” na mięsień prosty, czyli unoszenie klatki piersiowej do zgiętych kolan 🙂
➡Uwaga – tych klasycznych „brzuszków” zdecydowanie NIE ROBIMY!

❓❓Dlaczego?

➡Mięsień prosty brzucha ulega podczas ciąży rozciągnięciu, co jest naturalne, ponieważ tworzy się miejsce dla rosnącego maluszka. Skoro ten mięsień ma fizjologicznie się rozciągnąć, to nie ma żadnego sensu go w tym okresie wzmacniać.

➡Takie ćwiczenia powodują wzrost ciśnienia śródbrzusznego, co dodatkowo obciąża mięśnie dna miednicy (którym już i tak w ciąży nieźle się obrywa) a także zwiększa ryzyko rozejścia mięśni prostych brzucha!

❓❓Czy w takim razie włączamy do treningu ćwiczenia angażujące mięśnie brzucha? Oczywiście!!

?Trening powinien być przede wszystkim funkcjonalny! Angażujemy mięśnie głębokie, nasz tzw. core – mięsień poprzeczny brzucha, mięśnie skośne (jeśli są słabe i nie ćwiczone przed ciążą – z silnymi trzeba ostrożnie ponieważ mogą przyczyniać się do powstania rozstępu mięśni prostych), a także mięsień wielodzielny, mięśnie dna miednicy oraz mięśnie pośladkowe.

Takim ćwiczeniem może być na przykład klęk podparty, kiedy wykonujemy unoszenie nogi. Pracują pośladki, pracują mięśnie grzbietu ale pracują też mięśnie brzucha!

?Mamy mnóstwo możliwości , a klasycznym „brzuszkom” w ciąży mówimy stanowcze nie

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pozostałe wpisy

Chcesz umówić się na wizytę?
Skorzystaj z kalendarza rezerwacji, wybierz usługę oraz specjalistę i zarezerwuj termin!
Scroll to Top