Wybór położnej środowiskowej, która odwiedzi Was po porodzie (i nie tylko) to ważna decyzja. Często dostaję od Was pytania o położną – jak ją wybrać, czego możecie oczekiwać i jak to w ogóle wygląda.
Przyznaję, że sama odwlekałam długo wybór położnej, ponieważ zupełnie nie wiedziałam gdzie jej szukać i od czego te poszukiwania zacząć 😉 A już zupełnie zaskoczył mnie fakt, że opieka położnej przysługuje mi od 21 tygodnia ciąży!
Dzisiejszy wpis napisała dla Was wspaniała położna Zuzanna Protasiewicz, która zgodziła się wytłumaczyć co i jak 🙂
Trochę słów o Zuzi: Studia I stopnia skończyła na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym i tam też kontynuuje swoją naukę. Jest młodą mama i inicjatorką kampanii Położne dla Ciebie. Bardzo bliski jest jej poród naturalny, karmienie piersią, rodzicielstwo bliskości i pieluchy wielorazowe. Jeśli chcecie wiedzieć więcej o Zuzi, zajrzyjcie koniecznie TUTAJ.
Wybór położnej POZ czyli środowiskowej
Wybór położnej środowiskowej spędza sen z powiek wielu ciężarnym. Nie wiedzą one, gdzie jej szukać, co leży w jej kompetencjach, ani do kiedy należy dokonać wyboru.
Położna, razem z pielęgniarką i lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej są specjalistami pierwszego kontaktu. Wszystkich tych specjalistów wybiera się na podstawie deklaracji, ale każdego z nich wybiera się osobno. Oznacza to tyle, że każdy z nich może pracować w innej przychodni, nie musisz wybierać położnej ani z przychodni gdzie chodzisz do lekarza rodzinnego, ani ginekologa. Zmiany deklaracji można dokonać bezpłatnie dwa razy w ciągu roku.
Położna POZ kojarzy się głównie z wizytami domowymi po porodzie. Wybór położnej to kluczowa decyzja. Każdej kobiecie przysługują minimum cztery wizyty w domu. Pierwsza z nich powinna odbyć się do 48 godzin od momentu wypisu ze szpitala, kolejne rozłożone są indywidualnie na przestrzeni 8 tygodni po porodzie. Obejmuje ona opieką zarówno noworodka jak i jego mamę. Podczas wizyty położna powinna cenić przyrost masy ciała noworodka, udzielić porady laktacyjnej, a nawet zdjąć szwy z rany krocza, lub po cięciu cesarskim. Po dwóch miesiącach opiekę nad nim przejmuje pielęgniarka POZ.
Jednak pierwszy kontakt z położną środowiskową powinien odbyć się zdecydowanie wcześniej. Każdej ciężarnej od 21. tygodnia ciąży przysługuje edukacja przedporodowa prowadzona właśnie przez położną. Osoba prowadząca ciążę, powinna poinformować ciężarną o możliwości korzystania z tej formy edukacji. Może być ona realizowana w formie indywidualnej lub grupowej.
Wybór położnej jest bardzo ważny, ponieważ to ona będzie wspierać Cię zarówno podczas ciąży, jak i porodu, dlatego warto zdecydować się na osobę, z którą będziesz czuła się komfortowo i bezpiecznie.
W ramach edukacji przedporodowej powinny zostać poruszone treści dotyczące przebiegu ciąży, porodu i połogu. Ciężarna powinna dowiedzieć się jak przebiega rozwój płodu, jakie są dolegliwości ciążowe i jak sobie z nimi radzić. Ponadto mogą zostać omówione szczepienia profilaktyczne i aspekty prawny ciąży i macierzyństwa. Ważne jest także zdrowie psychiczne zarówno w ciąży jak i w okresie połogu. Kolejnymi tematami jakie powinny zostać poruszone w czasie edukacji są: przygotowanie do porodu, czynniki zwiastujące poród, fizjologia porodu, a w tym poród aktywny i rodzinny. Nie może zabraknąć tematów dotyczących metod łagodzenia bólu porodowego, pozycji porodowych, kontaktu skóra do skóry i inicjacji karmienia piersią.
Każda ciężarna niezależnie od planowanej drogi zakończenia porodu powinna być także przygotowana na poród drogą cięcia cesarskiego, które może być wykonane nagle, ze względu na wskazania śródporodowe. Niezwykle istotnym elementem dotyczącym porodu jest kwestia zabezpieczenia krwi i sznura pępowinowego. Edukacja dotycząca porodu powinna zostać zwieńczona napisaniem przez ciężarną planu porodu. Ostatnią składową jest okres połogu. W ramach edukacji powinny zostać poruszone wszystkie najważniejsze kwestie takie jak: zdrowie psychiczne w połogu, powrót płodności, przebieg i wsparcie w karmieniu piersią. Nie może oczywiście zabraknąć najważniejszych aspektów opieki nad noworodkiem i niemowlęciem – niezbędne zabiegi w szpitalu, pielęgnacja, zapewnienie dziecku bezpiecznych warunków w domu.
Niezwykle ważny jest wybór położnej POZ w okolicy 21 tygodnia ciąży. Zapewnia to odpowiednią ilość czasu na zrealizowanie wszystkich wyżej wymienionych tematów. Podczas trwania edukacji przedporodowej warto się “zaprzyjaźnić” ze swoją położną. To do niej będziesz zgłaszać się ze wszystkimi niepokojącymi szczegółami i wątpliwościami po porodzie. Co ciekawe bardzo dużo kobiet pozostaje w kontakcie ze swoją położną już po zakończeniu połogu, a także w przypadku kolejnych ciąż. A Ty wybrałaś już swoją położną? Jakie masz wspomienia z przegiegu edukacji przedporodowej?
- http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20170002217/T/D20172217L.pdf
- http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180001756/O/D20181756.pdf