Kiedy wybrać się do fizjoterapeuty ? Wiem, że często zastanawiacie się czy i kiedy wybrać się do fizjoterapeuty w okresie ciąży i po porodzie. Kiedy coś dolega sprawa jest zdecydowanie prostsza – umawiam się i idę to sprawdzić.
Kiedy jednak wybrać się do specjalisty gdy wszystko wydaje się być w porządku, a jednocześnie gdzieś ktoś kiedyś wspominał, że może warto byłoby pójść i sprawdzić czy wszystko dobrze lub przygotować swoje ciało do porodu?
Przygotowałam dla Was mini kalendarz wizyt u fizjoterapeuty w okresie okołoporodowym, który mam nadzieję, że ułatwi Wam decyzję czy i kiedy umówić się na spotkanie.
Ciąża
1. II trymestr – początek II trymestru to idealny czas na wizytę u fizjoterapeuty. Dowiesz się na niej jakie ćwiczenia są dla Ciebie wskazane, w jaki sposób je wykonywać, a których aktywności ruchowych powinnaś unikać. Dostaniesz praktyczne wskazówki odnośnie tego, jak wykonywać czynności dnia codziennego w zdrowy sposób, który nie obciąża Twojego kręgosłupa i brzucha (kresy białej), nauczysz się prawidłowego oddechu, poznasz jak wygląda prawidłowa postawa ciała oraz dowiesz się jak zadbać o swoje dno miednicy w trakcie ciąży. Jednym słowem – dowiesz się wszystkiego, co pomoże zdecydowanie zmniejszyć ryzyko różnych dolegliwości ciążowych takich jak ból kręgosłupa czy nietrzymanie moczu.
Od tego momentu możesz również regularnie spotykać się z fizjoterapeutą, który na bieżąco będzie dostosowywał plan ćwiczeń, które przygotują Twoje ciało do porodu oraz w razie potrzeby zastosuje techniki rozluźniające.
2. III trymestr – jeśli nie byłaś u fizjoterapeuty w II trymestrze, to teraz jest na to ostatnia szansa. Co dadzą Ci wizyty w tym okresie? Dowiesz się jak przygotować swoje ciało do porodu – jak wykonywać trening rozluźniający mięśnie dna miednicy, jak prawidłowo oddychać podczas akcji porodowej oraz dowiesz się jak wykonywać masaż krocza. Pod koniec II trymestru, możesz zgłosić się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który dodatkowo manualnie rozluźni Twoje dno miednicy, przygotowując je do porodu. Otrzymasz również instrukcje, co robić w pierwszych dniach po porodzie by Twoje ciało sprawnie się regenerowało.
Po porodzie
1. Po okresie połogu i kontroli lekarskiej, czyli po około 6 tygodniach od porodu siłami natury i około 12 tygodni po cesarskim cięciu – to idealny czas na wizytę poporodową, czyli tak zwany przegląd generalny 🙂 Bardzo zachęcam do tej wizyty, nawet jeśli czujesz się świetnie. Tutaj zostanie sprawdzone wszystko: postawa ciała, mięśnie które uległy osłabieniu i należy je wzmocnić lub są skrócone i wymagają rozluźnienia, sposób oddechu, siła i wytrzymałość mięśni dna miednicy, kresa biała czyli funkcja mięśni brzucha (sprawdzamy czy nie ma rozejścia mięśnia prostego brzucha). jeśli będzie taka konieczność – otrzymasz zalecenia do domu i zostanie określony plan działania czyli plan terapii. Dodatkowo otrzymasz instrukcje jak prawidłowo wykonywać czynności dnia codziennego by uchronić się przed przeciążeniami, które mogą prowadzić do bólu kręgosłupa, osłabienia dna miednicy czy rozejścia mięśnia prostego brzucha (lub jego pogłębienia).
2. Około 4- 6 tygodni po cesarskim cięciu, nacięciu lub pęknięciu krocza – Nawet jeśli jesteś jeszcze w okresie połogu, możesz zgłosić się do fizjoterapeuty, który pokaże Ci jak prawidłowo zadbać Twoją bliznę by była ładna, szybciej stała się mniej widoczna, a przede wszystkim by nie dopuścić do zrostów, uczucia ciągnięcia i bólu podczas różnych aktywności. Bezpośrednio nad blizną można pracować kiedy się zagoi i odpadną strupki. Jeśli zgłosisz się wcześniej – fizjoterapeuta popracuje w gabinecie nad całą okolicą wokół blizny, ale Ty nie otrzymasz jeszcze 'zadania domowego’ w postaci automasażu.
Jeśli w pewnym momencie nadal będziesz miała wątpliwości czy już wybrać się do fizjoterapeuty czy jeszcze nie, zadzwoń do gabinetu do którego chciałabyś się wybrać i zapytaj. Nawet nie macie pojęcia jak bardzo nas to cieszy, kiedy pacjentki dzwonią i mówią, że w sumie to im nic nie dolega, ale chcą si skontrolować/ przygotować do porodu! To oznacza, że edukacja zdrowotna daje rezultaty i to jest super! 🙂