...

Rozejście mięśnia prostego brzucha – porządkujemy fakty

rozejscie mięśnia prostego brzucha

Rozejście mięśnia prostego brzucha – O rozejściu mięśnia prostego brzucha napisałam już sporo. Myślę jednak, że temat nadal nie jest wyczerpany, ponieważ dostaję od Was mnóstwo pytań na ten temat. Pomyślałam więc, że dobrze byłoby uporządkować najważniejsze informacje na ten temat – tak, żeby wszystko było w jednym miejscu.

Czym jest rozejście mięśnia prostego brzucha?

Zacznijmy od anatomii. Od mostka do spojenia łonowego przebiega mięsień prosty brzucha. Pomiędzy jednym a drugim brzuścem mamy tkankę – tak zwaną kresę białą.
Anatomia
Jest ona tam między innymi po to, żeby w ciąży brzuch mógł się rozciągnąć, a dziecko miało wystarczająco dużo miejsca. Dlatego też, rozciągnięcie kresy w ciąży jest zupełnie normalną sprawą. Oczywiście są przypadki nadmiernego rozciągnięcia kresy w ciąży – może to powodować nieprzyjemnie uczucie rozpierania, pieczenia a nawet być bolesne. Możesz też mieć wrażenie, jakby skóra w okolicy środka ciała (szczególnie w okolicy pępka) była nienaturalnie cienka). Dlatego, jeśli w którymś momencie wygląd brzucha zacznie Cię niepokoić, warto skonsultować się z fizjoterapeutą. Sprawdzi stan kresy i, jeśli będzie taka konieczność, zaproponuje odpowiednią terapię.

Rozejście mięśnia prostego brzucha najczęściej pojawia się po porodzie (chodź nie tylko wtedy). Rozejściem nazywamy nienaturalny odstęp pomiędzy jednym a drugim brzuścem mięśnia prostego brzucha.

Musisz pamiętać, że pewien odstęp jest fizjologiczny czyli zupełnie naturalny. Jaka jest fizjologia? Dla każdej z nas inna – dla jednej 1 cm a dla innej 2 cm. Najważniejsze jest to, czy funkcja mięśni jest zachowana, ale o tym za chwilę.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pozostałe wpisy

Chcesz umówić się na wizytę?
Skorzystaj z kalendarza rezerwacji, wybierz usługę oraz specjalistę i zarezerwuj termin!
Scroll to Top