kobieca fizjoterapia joanna piórwek wojciechowska

Obrzęki w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

obrzeki-blog-520x513

Pamiętam, że rok temu, kiedy byłam w ciąży, podczas upałów zaczynały mi puchnąć dłonie i stopy. Dziękowałam wtedy sobie samej, że kiedyś zdecydowałam się zostać fizjoterapeutą i mogę sama sobie pomóc.

A skoro wiem jak ulżyć sobie przy obrzękach , chciałabym żebyście Wy też wiedziały, że są na to sprawdzone sposoby i niekoniecznie musicie wymieniać buty na nowe.

Co robić?

po pierwsze jeśli pojawia się obrzęk, koniecznie skonsultuj ten objaw ze swoim lekarzem prowadzącym. To może być ‘nic’ swojego rodzaju „ciążowa norma” ale nie musi. Dlatego ważne jest byś miała pewność, że nic złego się nie dzieje.

Po drugie – umów się do fizjoterapeuty. Jeśli nie ma w Twojej okolicy fizjoterapeuty uroginekologicznego, może być taki który specjalizuje się w innej dziedzinie (na przykład ortopedii). Również powinien pomóc.

Jak?

może wykonać tak zwany drenaż limfatyczny – fizjoterapeuta za pomocą specjalnych technik manualnie przesuwa zalegającą chłonkę, przez co obrzęk staje się znacznie mniejszy. Zabieg ten jest bezpieczny i bezbolesny – wręcz przyjemny i relaksujący.

fizjoterapeuta pokaże Ci ćwiczenia, które możesz wykonywać samodzielnie w domu. Dlaczego ćwiczenia miałyby pomóc? Ponieważ mięśnie są naszą “pompą”, która przemieszcza chłonkę wyżej – do węzłów chłonnych. Odprowadzenie chłonki = zmniejszenie obrzęku.

Kinesiotaping – czyli popularne oklejanie plastrami. Technika limfatycznego oklejania usprawnia krążenie krwi oraz przepływ chłonki. Aplikacja plastra jest zupełnie bezpieczna w ciąży!

zastosuje terapię manualną – Z pomocą przychodzą wszelkie techniki pracy z tkanką by usprawnić przepływy i znieść napięcie w obrębie dużych naczyń.

Co możesz zrobić sama dla siebie?

– po powrocie do domu/ oglądając telewizor/ czytając książkę/ połóż nogi w pewnym uniesieniu (np. nogi na krześle) – tak by  były wyżej od reszty ciała.

-unikaj długich, gorących kąpieli.

– noś wygodne ubuwie.

-unikaj nadmiaru soli w diecie.

-ruszaj się – spaceruj, często zmieniaj pozycję podczas siedzenia, poruszaj stopami i dłońmi.

Poniżej kilka łatwych ćwiczeń, które możesz wykonywać kilka razy dziennie by zmniejszyć obrzęk stóp i dłoni

  1. Rusz stopami

Połóż się na plecach lub siedząc na kanapie/ krześle ułóż nogi tak by były nieco wyżej niż biodra – na przykład na stołeczku.

Wykonaj ruch stopy „na siebie” czyli flex…

Następnie wykonaj ruch stopy „od siebie” czyli point. Powtórz tę sekwencję przynajmniej 15 razy każdą stopą.

2. Rusz dłońmi

Połóż się na plecach, wyciągnij ręce w stronę sufitu

Zginaj dłonie w nadgarstkach w ten sposób (przynajmniej 15 razy)

Zaciskaj pięści

(przynajmniej 15 razy)

Wykonuj ruch „wkręcania żarówek”
(przynajmniej 15 razy)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Pozostałe wpisy

Chcesz umówić się na wizytę?
Skorzystaj z kalendarza rezerwacji, wybierz usługę oraz specjalistę i zarezerwuj termin!
Scroll to Top