...

Dlaczego dobrze dobrany biustonosz w ciąży i po porodzie to ważna sprawa?

biustonosz w ciąży i po porodzie

Biustonosz w ciąży i po porodzie – Czasem z pozoru małe zmiany w naszym codziennym zachowaniu czy ubiorze mogą znacznie wpłynąć na nasze samopoczucie. Taką rzeczą jest bez wątpienia odpowiednio dobrany biustonosz.

Oczywiście, ma on znaczenie zawsze (szczególnie przy dużym biuście), ale jego prawidłowe dobranie w okresie ciąży i karmienia piersią jest na prawdę bardzo istotny!

Biustonosz w ciąży dlaczego to takie ważne?

W okresie ciąży i karmienia piersi stają się większe i cięższe. Prawidłowo dobrany stanik będzie podtrzymywał rosnące piersi oraz zapobiegał przeciążeniom i bólom kręgosłupa.
Oczywiście jest mnóstwo powodów bólu kręgosłupa w ciąży, a rosnący, słabo podparty biust nie jest jedynym winowajcą pojawienia się tych dolegliwości. Jeśli jednak zaczynasz odczuwać charakterystyczny ból/ pieczenie/ kłucie w odcinku piersiowym kręgosłupa (często moje pacjentki mówią o bólu miedzy łopatkami) jest to znak, że powinnaś zadbać o dobrze dobrany biustonosz na szerokich ramiączkach. To jednak z tych rzeczy, o które możesz zadbać jeszcze zanim pojawisz się w gabinecie fizjoterapeuty a poczucie ulgi związane z odpowiednio dobranym stanikiem może Cię zaskoczyć 🙂

Podsumowując – brak odpowiednio dobranego biustonosza może prowadzić do:

  • przeciążeń i bólu kręgosłupa, szczególnie w odcinku piersiowym kręgosłupa – możesz to odczuwać jak palący/ piekący ból między łopatkami lub pod jedną łopatką,
  • przewlekłych bólów głowy, nasilenia migren,
  • uczucia mrowienia lub drętwienia dłoni,
  • obrzęków w obrębie kończyn górnych,
  • uczucia, że ciężej 'złapać oddech’ – będzie to związane z podniesionym napięciem przepony. Natomiast napięcie przepony będzie miało wpływ tak naprawdę na funkcjonowanie całego organizmu,
  • problemów z utrzymaniem prawidłowej postawu ciała, klatka będzie 'zamknięta’ , a Twoje barki jakby zaokrąglone do przodu.

Zobaczcie, jak wiele dolegliwości może pojawić się problemów wynikających ze źle dobranego stanika!

W tym temacie poprosiłam o opinię Paulinę Sulej – położną pracującą na co dzień w Klinice Leczenia Niepłodności oraz Szkole Rodzenia 9 Miesięcy w Gdańsku. To wspaniała specjalistka, która zgodziła się 'ugryźć’ ten temat właśnie z punktu widzenia położnej!

Bez długich wstępów, zostawiam Was z Pauliną i jej artykułem:

Wybór biustonosza, który będzie służył przyszłej mamie w trakcie ciąży i karmienia piersią wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem. Rozmiar biustu w tym czasie ulega wielu wahaniom. Zmienia się także obwód klatki piersiowej. Niestety, ale nieodpowiedni stanik może przysporzyć wiele szkód. Czy nie lepiej by było całkowicie z niego zrezygnować? Jest to kuszące dla kobiet, które na co dzień zrezygnowały z tej części garderoby. Niestety w trakcie ciąży i laktacji biustonosz może okazać się konieczny.

W trakcie ciąży rozmiar biustu może powiększyć się nawet o kilka rozmiarów. Aby zapobiec nadmiernemu rozciągnięciu się skóry i powstawaniu rozstępów, piersi powinny być odpowiednio ustabilizowane przy klatce piersiowej. Pamiętajmy o tym, że u niektórych kobiet skłonność do rozstępów będzie większa niż u pozostałych. Nasza skóra różni się budową i ilością włókien kolagenowych. Jest to o tyle istotne, że nie tylko odpowiedni biustonosz, ale także pielęgnacja skóry ma wpływ na to, jak piersi będą wyglądały w przyszłości. Z karmieniem piersią wiąże się pewien bardzo istotny dla kobiet stereotyp – po karmieniu piersi są obwisłe i tracą swoją elastyczność. Karmienie piersią samo w sobie nie powoduje obniżenia elastyczności piersi. Piersi powiększają się już w ciąży, największe są około 2. – 5. doby po porodzie, kiedy występuje fizjologiczne zjawisko, zwane nawałem pokarmu. Niezależnie od tego, czy dziecko karmione jest piersią czy nie, nawał pokarmu wystąpi u większości kobiet, ponieważ jest on hormonozależny. Po ustabilizowaniu się laktacji, piersi już nie osiągną takich rozmiarów, jak właśnie w trakcie nawału, stąd też łatwo można wywnioskować, że karmienie samo w sobie nie powoduje zmiany wyglądu piersi. Na obwisanie piersi wpływa nieodpowienia bielizna, brak pielęgnacji i niedostateczne nawilżanie skóry, odwodnienie organizmu i palenie papierosów.

Poza zwiększeniem rozmiaru biustu, w ciąży zwiększa się także obwód klatki piersiowej. Wraz ze wzrostem płodu, wzrasta macica, przez co narządy wewnętrzne przesuwane są odpowiednio na boki i w górę. Obwód klatki piersiowej zwiększa się średnio o 10 cm, jednak pamiętajmy, że u każdej kobiety może być trochę inny. Należy zaopatrzyć się w odpowiednio większy biustonosz, aby móc wciąż swobodnie oddychać i aby za ciasny stanik nie ściskał piersi. Na szczęście nie musimy kupować nowego stanika co miesiąc, wraz ze zwiększaniem się obwodu czy biustu. Już w 2. i 3. trymestrze ciąży można kupować staniki do karmienia piersią, które są dobre na aktualny rozmiar biustu, ponieważ po ciąży na pewno będzie można z nich jeszcze korzystać, kiedy laktacja się ustabilizuje. Pamiętając o tym, że po porodzie obwód klatki piersiowej się zmniejsza, można zaopatrzyć się w specjalne przedłużki, które odpowiednio powiększą biustonosz w obwodzie.

Laktacja, czyli produkcja pokarmu kobiecego rozpoczyna się już w ciąży. Część kobiet już w 3. trymestrze zauważa, że z piersi zaczyna wyciekać pokarm – jest to normalne zjawisko. W takiej sytuacji konieczne będzie korzystanie z wkładek laktacyjnych. Jest to kolejny argument dla noszenia stanika, ponieważ w jakiś sposób owe wkładki muszą przylegać do piersi. Po porodzie, w różnych sytuacjach, pokarm także będzie swobodnie wypływał z piersi, np w trakcie karmienia z jednej piersi, będzie wyciekał z drugiej lub kiedy mama myśli o dziecku, również może zauważyć, że pokarm zaczyna wypływać. Stąd wkładki będą konieczne. Pamiętajmy, że istnieje wiele alternatyw dla jednorazowych wkładek, można zakupić kilka zestawów wielorazowych lub po porodzie korzystać z muszli laktacyjnych (specjalne silikonowe nakładki, które zbierają wyciekający pokarm).

Kiedy już dziecko będzie z nami i rozpocznie się Wasz mleczna droga, wygodny i dobrze dobrany stanik będzie koniecznością. W trakcie stabilizowania się laktacji i między karmieniami biust będzie wielokrotnie zwiększał swoją wielkość. Bardzo ważne jest, aby stanik był z takiego materiału, które będzie jednocześnie swobodnie i stabilnie utrzymywał piersi przy klatce piersiowej. Jak to najprościej wyjaśnić? Kiedy piersi są przepełnione stanik nie powinien być za ciasny, a kiedy są opróżnione, powinny być przytwierdzone do klatki piersiowej, a nie luźno przemieszczać się w staniku. Na szczęście biustonosze do karmienia piersią są w stanie zapewnić to mamom karmiącym. Dlaczego to jest tak ważne? Ucisk na piersi może powodować zaburzenia w wypływie pokarmu. Dochodzi wtedy do zastoju pokarmu i/lub zatkania kanalika mlecznego. Kiedy pierś nie będzie w pełni opróżniona, zwiększa się ryzyko zapalenia piersi. Rozwija się ono, kiedy w miejscu, gdzie nagromadził się pokarm, zaczynają pojawiać się bakterie. Szybkie rozpoznanie zapalenia piersi i wdrożenie odpowiedniego leczenia chroni przed poważnymi komplikacjami, które czasem kończą się interwencją chirurgiczną. Istotne jest także to, z jakiego materiału są wykonane biustonosze. Powinny być elastyczne i delikatne – koronki będą podrażniać wrażliwe brodawki sutkowe, które w tym czasie są dużo bardziej tkliwe. Z tego samego powodu szwy nie powinny być umiejscowione tam, gdzie biustonosz styka się brodawką. Poza tym, stanik powinien być wykonany z naturalnych materiałów, które zapewniają piersiom dostęp powietrza. Zmniejsza to ryzyko rozwoju bakterii, które mogą wniknąć do kanalików mlecznych i już dalej wiemy, co może się stać.

A co z fiszbinami? W stanikach przeznaczonych dla mam karmiących piersią, często rezygnuje się z fiszbin. Mogą one powodować ucisk na część piersi i również prowadzić do zastoju pokarmu. Jednak producenci bielizny z myślą o mamach karmiących stosują fiszbiny wykonane z bardziej elastycznych materiałów. Dla kobiet z mniejszym biustem, stanik bez fiszbin będzie w stanie stabilnie utrzymywać piersi, niestety dla kobiet z większym biustem takie rozwiązanie może nie być wystarczające. Dlatego w staniku do karmienia piersią mogą być fiszbiny, ale stanik powinien być bardzo dobrze dopasowany, tak, aby nie powodował groźnego dla biustu ucisku.

Jaki jeszcze powinien być stanik dla mamy karmiącej? Zwróćmy uwagę na system odsłaniania piersi. Aby dziecko mogło swobodnie chwycić brodawkę, biustonosz musi odsłaniać odpowiedni fragment piersi. Pamiętajmy, że w trakcie karmienia maluch musi chwycić brodawkę i całą, albo sporą część otoczki. Materiał powinien być wystarczająco odsunięty od otoczki i buzi dziecka, aby nie przeszkadzać w trakcie ssania. Przyjrzyjmy się też zapięciu tej części stanika. Jestem pewna, że karmienie będzie odbywało się w różnych sytuacjach, więc zadbajmy o to, aby łatwo nam było odsłonić pierś przy użyciu jednej ręki. W drugiej ręce pewnie będzie już spoczywało dziecko, więc łatwość odpinania stanika jedną ręką powinna być szczególnie brana pod uwagę.

Kupowanie staników do karmienia piersią wcale nie musi być takim dużym wyzwaniem. Wcale nie trzeba wydawać majątku i kupować ich ogromnej ilości, prawdopodobnie wystarczy 3 – 5 staników, które część kobiet nosi nawet po zakończeniu karmienia piersią. Myślę, że z tą wiedzą będziecie w stanie wybrać coś dla siebie. Pamiętajcie, że przede wszystkim stanik ma być WYGODNY. A poza tym może być bardzo ładny i możemy czuć się w nim pięknie. Ponadto bardzo zachęcam do skorzystania z usług brafitterki. Są one specjalistkami w dobieraniu odpowiedniej bielizny i pomogą rozwiać wątpliwości. Kupienie bonu na wizytę u brafitterki może być świetnym pomysłem na prezent z okazji babyshower 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pozostałe wpisy

Chcesz umówić się na wizytę?
Skorzystaj z kalendarza rezerwacji, wybierz usługę oraz specjalistę i zarezerwuj termin!
Scroll to Top